1 maja 2000 r. Ferretti Group przejęła stocznię Riva, dzięki czemu zaczęła tam znowu powiewać włoska flaga. Grupa miała zamiar przywrócić produkty i markę Riva skupiając się na jakości, wzornictwie i unikatowości. Riva świętowała wejście w nowe tysiąclecie największą paradą w historii: ponad 100 jachtów – modeli Riva przepłynęło 10 września 2000 r. jezioro Iseo z Aquaramą z Carlo Rivą i Norberto Ferettim połączonych przyjaźnią i wzajemnym szacunkiem na czele.

riva-dzis (8)

Sarnico

Otwarcie stoczni Sarnico w 1842 r. na jeziorze Iseo w rejonie Franciacorta zapoczątkowało długą przygodę Riva, począwszy od konstrukcji legendarnych drewnianych kadłubów aż po współczesne jachty o długości od 27 do 68 stóp. Sercem stoczni był gabinet pana Carlo Rivy zaprojektowany przez niego osobiście ze szczególnym naciskiem położonym na jego funkcjonalność. Zwany „la Plancia” (sterownia), znajdował się w samym środku ogromnej kopuły hangaru i miał wbudowany szeroki na 40 metrów łuk wsparty na dwóch filarach, który był w stanie utrzymać dwie suwnice – każda zdolna udźwignąć łodzie ważące ponad 20 ton. Innowacyjna, futurystyczna konstrukcja tego miejsca widoczna z przeciwnej strony jeziora jest objęta ochroną dziedzictwa kulturowego, tak jak i cała stocznia, i nie można jej nie zauważyć, gdyż nadal stanowi imponujący przykład współczesnej architektury. Stocznia zajmuje powierzchnię ponad 36 000 m2, z czego 17 000 jest przykrytych i posiada 10 miejsc do cumowania, 2 żurawie bramowe, 4 lakiernie i holownik mogący uciągnąć 50 ton wykorzystywany do wyprowadzania gotowych jachtów na keję oraz do przenoszenia szkieletów i dużych elementów.

riva-dzis (1)Stocznia RIVA w La Spezia: skok w przyszłość

Centrum produkcyjne La Spezia odgrywa strategiczną rolę z przemysłowego, społecznego i ekologicznego punktu widzenia. Zbudowane z myślą o rozszerzaniu asortymentu przy jednoczesnym zachowaniu firmowej tradycji zostało otwarte w 2004 r., posiada dostęp do Morza Liguryjskiego i Tyrreńskiego i jest obecnie najważniejszym centrum technicznym, logistycznym i handlowym Ferretti Group. Powstała by stosować najnowocześniejsze technologie i systemy, zajmuje ponad 60 000 m2, z czego blisko 13 000 znajduje się pod dachem i posiada pomieszczenia przemysłowe, budynki biurowe, przystanie i pływaki rozciągające się na 400 metrów oraz ma do dyspozycji dźwig mogący unieść 300 ton. Ta nowoczesna fabryka, w której powstają największe modele jest również wiodącym centrum zajmującym się testowaniem, wodowaniem i dostarczaniem jachtów produkowanych przed Grupę. Stocznia świadczy również usługi z zakresu obsługi klienta i mariny.

Jachty obecnie produkowane przez Riva w obydwu zakładach to najwyższej jakości dzieła sztuki, niezwykle luksusowe, wyrafinowane, o niespotykanym stylu. To klasyczne przykłady włoskiego ducha i charakteru, których zazdrości cały świat – jachty motorowe Riva to prawdziwe perełki.

Riva i Ferretti Grup

Po przejęciu przez Ferretti Group dla Riva rozpoczęła się nowa era, w której szczególny nacisk kładziono na innowację oraz całkowitą harmonię z filozofią, zgodnie z którą stocznia działała od początków swojego istnienia. Historyczna marka, połączenie technologii i tradycji, we współpracy z Officina Italiana Design wskrzesiły współczesny i unikalny styl. W roku, w którym nastąpiło przejęcie opracowano model Aquariva mierzący 33 stopy – ucieleśnienie prawdziwych genów Riva, które ustanowiło standardy przyszłej produkcji: ekskluzywność, styl, innowacyjność. Te atrybuty były ukryte w produkcie rewolucyjnym pod względem mechaniki, niezawodności i wydajności. Przez ponad 13 lat Riva rozszerzyła wachlarz ekskluzywnych i zróżnicowanych jachtów z włókna szklanego o długości od 27 do 164 stóp, który obecnie liczy 15 modeli w 3 odrębnych segmentach: Iseo, Aquariva Super, Rivarama Super, Rivale, Sport Riva 56’, 63’ Virtus, 63’ Vertigo, 68’ Ego Super, 86’ Domino Super, 88’ Florida, 75’ Venere Super, Riva 76’, 92’ Duchessa, 122’ Mythos, 50 mt. Obecnie Riva wraz z Ferretti Group jest obecna w Azji dzięki Ferretti Group Asia Pacific Ltd. z siedzibą w Hong Kongu i filią w Szanghaju, w Stanach Zjednoczonych poprzez Ferretti Group America w Miami oraz w Brazylii dzięki Ferrettigroup Brasil w San Paulo. Ferretti Group posiada również sieć blisko 60 dealerów.